O nošení

Téma nošení je mezi rodiči čím dál tím víc oblíbené a osvěta je potřeba, protože i v současné době existuje spoustu mýtů, polopravd a omylů mezi veřejností laickou, i tou odbornou.

Informací o tom, jak má vypadat ergonomicky nošené dítko, je k nalezení spousta. Jak má ale vypadat nosič/ka? Tím se zabývá tento příspěvěk.

Pár základních předpokladů pro jakýkoliv „zdravý“ pohyb je:

  • provedení s respektem k anatomickým souvislostem
  • bezbolestnost
  • ekonomičnost

Co z toho vyplývá?

Pokud nosíte, a děláte to správně, respektujete svoje tělo a nepřepínáte se, tak Vás nic nebolí – naopak je to celkem slušná posilovna a trénink kondice.

Ale….

Co to je „správně“? Popis správného držení těla zní asi nějak tak, že jste napřímení, nehrbíte se, z boku máte zvukovod, rameno, kyčel a kotník nad sebou. Hlava je v prodloužení páteře. Máte aktivní střed, core jede na plné obrátky. Rada typu: stůjte rovně, narovnejte se. Konec šmitec.

Co když toho ale nejste schopni? Co když Vás nenesou Vaše nohy, Vaše pánevní dno? Znáte prožitek aktivního středu?

Takže se snažíte narovnat, ale dost pravděpodobně k výsledku použijete nějaký kompenzační mechanismus, jako zatažení břicha, nebo naopak vytažení hrudníku do nebes, dále oblíbené „podsazení“ pánve, či lopatky sražené k sobě, jako když jsme jako malí chodili do Sokola. Více zde👈

Nosítko Vám může tyto pohybové neřesti zvýraznit. A pak můžete cítit dyskomfort či bolest.

Co s tím?

  1. Výběr kvalitní nosící pomůcky, která Vám sedne jako ulitá – od určité doby nedám dopustit na šátek, který si doslova umotáte na míru. Pokud z nějakého důvodu nechcete šátek, věnujte velkou pozornost výběru nosítka. A zkoušet, zkoušet, zkoušet. Parametrů, co sledovat, je mnoho, vypíchla bych ale bederní pás a jeho vlastnosti. Jeho tvrdost, výška, tvar apod. Nesedící bederák, který Vás například někde tlačí, i podprahově, dokáže vytvořit parádní triggerpointy (spoušťové body). Naopak pokud je moc měkký, nebo díky/kvůli nastavení neplní svojí funkci, tak celá váha dítěte leží na Vašich ramenou. Nepodceňujte to a vzor šátkoviny nebo látky řešte až pak 😅 Ke konzultaci doporučuji nosící skupiny, specializované prodejny, poradce, nebo fyzioterapeuta nakloněného nošení.
  2. Respektujte svoje tělo a naslouchejte mu – pokud Vám při nošení není pohodlně, zkuste se lehce zanalyzovat…jaký má nosítko vliv na moje tělo? Podporuje mě, nebo mám spíš pocit, že nosítko musím „hlídat“? Co dělají moje nohy, co dělá moje pánevní dno? O postavení pánve se zmiňuji zde http://postaveni-panve-a-jeji-neutral. Dýchám? Jak se mi dýchá? Cítím někde napětí? A pokud ano, tak kde?
  3. Starejte se o sebe a kompenzujte zátěž – jak jsem již zmiňovala, ergonomické nošení by nemělo bolet, je to ale bezesporu pro Vaše tělo sportovní výkon. Opečujte se svojí oblíbenou pohybovou aktivitou, zacvičte si jógu, aktivujte svoje nohy a pánevní dno. Jak na to? o tom si řekneme v dalším příspěvku.

Přejít nahoru